1350 Zed05 1300x0

|

Jak odhlučnit stěnu?

Štěkot psa, hlasitá hádka či těžké kroky… Jedním z největších nešvarů bytových a panelových domů je nedostatečná zvuková izolace. Pokud už vás nebaví poslouchat celodenní koncert hluku od sousedů, přišel čas na odhlučnění stěn. Přestože se na první pohled může zdát jako poměrně náročný proces, zvukovou izolaci místností zvládnete i svépomocí. Jak na to vám poradíme v dnešním článku.

Kdy zvážit odhlučnění stěn?

Přestože v ideálním případě je vhodné akusticky izolovat všechny zdi v bytě, v praxi se odhlučnění stěny týká především ložnice či dětského pokoje. A to nejen z hlediska kvalitního a ničím nerušeného spánku, ale také hluku, který se od nás šíří směrem k sousedům. To platí dvojnásob v případě, že se váš potomek (či vy sami) učí na hudební nástroj či provozuje jiný hlasitý koníček. 

Nejoblíbenější materiály pro zvukovou izolaci stěn

Než se pustíte do  odhlučnění stěny, začněte úvahou, který materiál bude pro vás nejvhodnější. Nejčastější volbou zejména v případě odhlučňování svépomocí jsou tzv. akustické desky, které stačí nalepit přímo na stěnu či na speciální předsunutý rošt. Bonusem je fakt, že nejen izolují hluk, ale také zamezují únikům tepla. 

Alternativou izolačních desek je tzv. akustická pěna, kterou můžete znát z hudebních zkušeben či nahrávacích studií. Ta je oblíbená zejména v rozlehlých místnostech se špatnou akustikou, protože zlepšuje akustické vlastnosti místnosti. Je však třeba počítat s malou zvukovou izolací než v případě těžkých akustických desek.

1372 005 1300x0

Jak na odhlučnění stěn pomocí akustických desek

Pokud jste se rozhodli pro odhlučnění stěn pomocí akustických desek, postup je poměrně přímočarý. Začněte pečlivým přeměřením rozměrů stěn, na které chcete desky instalovat. Na základě rozměrů zakoupíme dostatek akustických desek, které jsou zpravidla k dostání o rozměru 1×1 metr. 

Samotná instalace desek není nijak časově náročným procesem. Ke stěně je stačí připevnit polyurethanovým lepidlem. V případě, že se rozhodnete desky nalepit přímo na zeď (tedy ne na dřevěný rošt, jak si uvedeme dále v článku), nezapomeňte povrch stěn patřičně upravit. Na příliš hladké stěně by nemuselo lepidlo dobře držet. 

Odhlucneni Steny 3

Tipy pro odhlučnění stěn

Přestože je odhlučnění stěn velice snadné, je třeba zvážit několik faktorů. Tím prvním je strana stěny, na kterou budeme izolaci instalovat. Akustické desky by měly být ideálně z té strany, ze které přichází hluk. 

Pokud vás trápí hluk od sousedů, tato metoda logicky není možná. Efektivitu zvukové izolace při instalaci z vnitřní strany místnosti lze zvýšit instalací desek na předsazený dřevěný rošt. Díky vzniklému prostoru mezi akustickými deskami a původní stěnou je zvuková těsnost mnohonásobně výraznější. 

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *