Bezproblemovy Najemnik

|

Poradíme vám, jak vybrat bezproblémového nájemníka

Pronájem bytu rozhodně není bez obtíží. Velkou část zbytečných starostí si však můžete ušetřit výběrem nájemníka, se kterým nebudou žádné potíže. Na co si tedy dát při výběru nájemníka pozor, a co vše se vyplatí prověřit? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Základem jsou informace

Ještě dříve, než potenciální nájemník dorazí na smluvenou prohlídku vašeho bytu, je vhodné si ho co nejpečlivěji prověřit. Základem by proto mělo být získání dostatečného množství informací již při telefonickém rozhovoru. Během toho bychom se měli dozvědět nejen všechny základní údaje v podobě jména a příjmení, ale také se zeptat na věk a například také to, zda náhodou ještě nestuduje. Neméně důležitá je rovněž otázka na případné spolubydlící, rodinu či domácí mazlíčky. 


Jaký je rozdíl mezi nájmem a podnájmem?


Zapátrejte na sociálních sítí

V dnešní době má snad každý minimálně účet na Facebooku, v případě mladších ročníků také na Instagramu a dalších sítích. Právě sociální sítě mohou být skvělým a bezplatným prostředkem, jak se dostat k dodatečným informacím o potenciálním nájemníkovi. Ačkoliv nemusí být fotky na sociálních sítích vždy tak úplně vypovídající, minimálně si z nich můžeme udělat obrázek o jeho životním stylu – pokud sociální sítě zájemce přetékají fotkami z večírků, lze očekávat, že s nimi můžete počítat i ve svém bytě. Vždy však takto získané informace berte s rezervou, případně se na vše zájemce o pronájem doptejte osobně.

Prověřte adresu trvalého bydliště i rejstříky

Kromě těchto informací je vhodné také prověřit uvedené trvalé bydliště zájemce, a to především z hlediska toho, zda se náhodou neshoduje s adresou obecního úřadu. Pokud si chcete být opravdu jistí, že bude vše bez problémů, na škodu není ani zapátrat v seznamu hledaných osob Policie ČR či zjistit, zda nemá dluh u zdravotní pojišťovny. V případě, že je zájemce živnostník či podnikatel, můžete nahlédnout také do obchodního a insolvenčního rejstříku.

Jak Vybrat Najemnika
Zdroj: Pexels.com

Využijte zpoplatněné služby

Zatímco výše uvedené tipy jsou bez dodatečných nákladů, využít můžete i služeb zpoplatněných. Mezi ty patří například centrální evidence exekucí či trestní rejstřík, případně požádejte zájemce o výpis. 

Ať už se rozhodnete nájemníka pečlivě prověřit, či ne, v ideálním případě bychom měli nájemce potkat osobně, a to i v případě, že nájem zprostředkovává realitní kancelář. Nejen, že můžete zájemci osobně položit veškeré případné otázky, ale také můžete dát na pocit, který z něj máte. 

Rozhodně však neberte výběr nájemníka na lehkou váhu – jakmile bez předchozího, alespoň zevrubného prověření podepíšete nájemní smlouvu, může vás brzy čekat nepříjemné překvapení v podobě rušení nočního klidu či pozdě placeného nájemného.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *