Rekreacni Chata

|

Zazimování chaty nestačí

Léto je u konce a s ní také období dovolených a víkendů strávených na chatách a chalupách. Pokud patříte k zodpovědným chatařům, možná už jste začali s jejími přípravami na zimu, tedy vypuštěním vody z bojleru i trubek, vyklizením spižírny či vyčištěním okapů. A přestože určitě nezapomínáte na pečlivě zamknutí dveří i oken, zloději, pro které jsou během zimy prázdné chaty hotovou loterií, jsou stále vynalézavější. Chytrou volbou tak bude pojištění objektu či majetku uvnitř.

Kdy je pojištění chaty nejdůležitější

Nejzásadnější je pojištění chaty či chalupy v případě, že se nenachází ve vesnici se starousedlíky, ale v chatové oblasti, ve které není přes zimu prakticky ani živáčka. Opuštěné chatové osady jsou pro zloděje či squatery dokonalým lákadlem, a není tak divu, že právě v zahrádkářských a chatových oblastech dochází k poměrně častým krádežím. Jedním ze způsobů, jak se na podobnou situaci připravit, je právě vhodně zvolené pojištění.

Na to bychom neměli zapomínat také v případě, že chalupa či chata stojí „na samotě u lesa“. Odlehlé objekty jsou zkrátka mnohem náchylnější k vloupáním, a vzhledem k tomu, že poblíž nežijí hodní sousedé, kteří by vám nemovitost čas od času zkontrolovali, o škodě se nemusíte dozvědět až do okamžiku, kdy na jaře přijedete za rekreací.

Pokud však existuje situace, u které bychom s pojištěním nemovitosti neměli váhat ani minutu, pak je to rozhodně vlastnictví chaty, chalupy nebo jiného rekreačního objektu v záplavové oblasti. Přestože se vám neštěstí v podobě záplav možná v posledních letech vyhýbalo, přírodní živly jsou nevyzpytatelné a záplavy obzvláště ničivé. Škody se mohou během jediného dne vyšplhat do statisíců korun, což rozhodně není zanedbatelný výdaj. 

Chata U Reky
Zdroj: Unsplash.com / Petr Slováček

Jaké zvolit pojištění chaty

Nabízí se samozřejmě otázka, jaký typ pojištění zvolit. Zatímco pojištění nemovitosti je praktické zejména z hlediska zmiňovaných živelných pohrom (ač se rozhodně může stát, že bezohledný zloděj za sebou nechá škodu také na samotném objektu), vyplatí se především pojištění samotného majetku a vybavení uvnitř, tedy například televize, lednice a dalších drahých elektrospotřebičů.

V současné době řada pojišťoven nabízí pojišťovací produkt Pojištění rekreační nemovitosti, který je na míru šitý právě chatám a chalupám a rizikům, které podobným objektům hrozí nejvíce. Ačkoliv je na místě říct, že pojistka se vyšplhá pouze do řádu stovek ročně, nejvhodnější nabídku můžete najít například na srovnávači Pojisteni.cz, kde navíc momentálně při použití slevového kódu získáte pojištění s 15% slevou. Sjednání pojistky navíc probíhá online a zabere vám opravdu jen pár minut. 

Jak správně zabezpečit chatu

Jelikož nejlepší pojistka je však taková, kterou si nemusíme nikdy nechat vyplácet, nepodceňte i samotné zabezpečení objektu. Zejména v případě, že v chatě či chalupě máte nákladnější zařízení a elektrospotřebiče, je nezbytný kvalitní zámek na vchodových dveřích. Pozor dejte i na další slabá místa, jako jsou okna či zadní vchod. Před odjezdem z chalupy nezapomeňte zkontrolovat, zda jsou zavřená také střešní okna, větračky a tak podobně. Právě podobné slabiny v zabezpečení chat a chalup jsou nejčastějším terčem nenechavých zlodějů. 

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *