Pasivni Dum

| |

Pasívní nebo nízkoenergetický dům? 

Postavit dům, zasadit strom zplodit syna. Jednoduchá rovnice, které se řada lidí i v dnešní moderní době drží. A je to tak v pořádku, některé věci mají zůstat neměnné. Ať už jste se rozhodli postupovat přesně podle dřívějších stanov, nebo jste se to rozhodli jít trochu „na přeskáčku”, v každém případě se do hry dostává pasivní nebo nízkoenergetický dům. Právě o těchto variantách to ve stavebnictví v posledních letech je, proto si pojďme říct hlavní rozdíly o pohledy odborníků. 

Jen nízkoenergetické domy a ekologičtější

V minulosti bylo stavění domů trochu svobodnějším rozhodnutím. Tedy, svobodnějším, zkrátka a dobře si mohl stavit kdo chtěl, co chtěl (pakliže měl vyjednané stavební povolení). Nyní nám však matka Příroda dává signál k tomu, abychom zmírnili naše potřeby, nebo se alespoň snažili jít ekologičtější cestou, čemuž se země snaží vyhovět, a to včetně České republiky, která stanovila, že se u nás smí stavět pouze nízkoenergetické domy a ekologičtější. 

Nabízí se tedy nízkoenergetické domy z cihel a malty, také ze dřeva, případně pak pasivní domy, které jsou o chlup ekologičtější než nízkoenergetická alternativa. A v tom je ostatně ten hlavní rozdíl mezi jednotlivými výstavbami. 

Solarni Panely
Zdroj: Unsplash.com / Markus Winkler

Musí se splňovat předem stanovené požadavky

U obou variant ale platí, že musí dojít ke splnění předem stanovených požadavků. Ať už se pasivním nebo nízkoenergetickým domem má stát novostavba nebo zrekonstruovaná nemovitost, vždy se musí požadavky energetické úspory při provozu domu splnit, a to jsou zrovna poměrně přísné. 

Mezi požadavky platí instalace ekologického a úsporného zateplení, případně také rekuperace, což je zpětný odběr tepla. Samozřejmě dům splňující tyto požadavky může využívat běžně dostupné zdroje i spotřebiče. 

Investice do budoucna, která se vyplatí?

Pasivní stejně jako nízkoenergetické domy jsou sice ještě stále předmětem mnoha vášnivých diskuzí a debat, na druhou stranu jsou to bezesporu investice do budoucna. Podobně jako dnes velmi populární solární panely, i pasivní a nízkoenergetické domy navrací každým rokem nemalou částku do rodinného rozpočtu. 

Řeč je o moderním bydlení

Závěrem stojí za zmínku říct, že nízkoenergetické i pasivní domy jsou moderním bydlením, nikoliv architektonickým stylem nebo žádným stavebním systémem. V současné době mluvíme o velmi populárním řešení, které je ekologické i ekonomické. A jak už bylo zmíněno, rozdíly mezi jednotlivými stavbami jsou pouze nepatrnost sama. Pasivní cesta je ekologičtější, člověk prakticky není závislý na dodávkách energií. Nízkoenergetické však také splňují přísné požadavky na energetickou spotřebu, a tak také mají od přírody zelenou.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *