Cihlovy Dum

|

Panelový nebo cihlový byt?

Ať už přemýšlíte nad koupí vlastního bytu, či jen hledáte podnájem, který bude co nejvíce vyhovovat vašim potřebám, leží před vámi jedna zásadní otázka. Je lepší panelový nebo cihlový byt? Přestože mnoho lidí má v tomto jasno, odpověď rozhodně není jednoznačná. Obě možnosti s sebou totiž nesou řadu výhod i nevýhod, na které se podíváme v dnešním článku.

Hlučnost

Významný faktor, který je rovněž nejčastějším důvodem, proč se vyhýbáme panelovým domům, je hlučnost. Ta je totiž v případě panelových domů značná – vzhledem k použitému stavebnímu materiálu se panelové domy nevyznačují příliš dobrou zvukovou izolací. Není proto výjimkou, když nás ráno namísto budíku probouzí soused myjící nádobí.

Přestože si cihlové domy z tohoto hlediska vedou mnohem lépe, rozhodně nemůžeme zobecnit tvrzení, že ani v cihlovém domě se nemusíte bát zvýšené hlučnosti. Vždy je potřeba prověřit především tloušťku stěn, od které se výsledná hlučnost v domě odvíjí.


TIP REDAKCE: Jak odhlučnit stěnu?


Tepelná izolace

Vzhledem k rostoucím cenám za energie nás v posledních letech spíše než hluková izolace zajímá ta tepelná. Ta je obecně lepší u cihlových domů, které mívají lepší tepelně-izolační vlastnosti. Na druhou stranu musíme vzít v potaz, že zejména u starých cihlových domů se zpravidla setkáme s vysokými stropy, které mohou zvýšit náklady na vytápění. V obou případech je řešením kvalitní zateplení domu.

Panelovy Dum
Zdroj: Unsplash.com / Felix Fuchs

Dispoziční změny

Pokud nehledáte nájem, ale chtěli byste investovat do vlastního bytu, důležitým faktorem může být také úprava dispozic bytu. Ta bývá poměrně komplikovaná zejména u panelových bytů, kde s příčkami mnohdy nemůžeme vůbec pohnout. To platí nejen o změně dispozic, ale také případné rekonstrukci, zvláště co se týká elektrických obvodů.

Lokalita

Pro mnoho osob je důležitým kritériem také lokalita, ve které se byt nachází. Je téměř pravidlem, že zatímco panelové domy se nachází spíše na okrajích měst, cihlové domy najdeme v centru či v jeho těsném dosahu. Je tedy na vás, která z možností vám více vyhovuje. Pokud máte auto, vhodnější variantou bývá právě bydlení mimo město, a to zejména z hlediska parkování. V případě cihlových bytů zase oceníte dostupnost veřejné dopravy.

Závěrem

Pokud bychom měli shrnout výhody panelového bytu, oceníte především nízkou pořizovací cenu a obecně nižší náklady na provoz. Plusem je také dostupné parkování. Počítat však musíme s horší zvukovou i tepelnou izolací a faktem, že rekonstrukce je vzhledem k umakartovému jádru často obtížná.

U cihlových domů patří k hlavním výhodám nejen určitá historie domu a často zajímavé dispozice, které navíc můžeme poměrně snadno upravovat dle svých představ, ale také lepší hluková i tepelná izolace. Mínusem je však vyšší pořizovací cena a horší možnosti parkování.

5/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *