Hypoteka Na Bydeleni

| |

5 věcí, které musíte vědět o nových hypotékách

Době levných hypoték odzvonilo a přichází čas zvyšování úrokových sazeb, čímž se nám půjčka na bydlení může pěkně prodražit. Pokud chcete vědět, na co se připravit, a navzdory situaci sjednat hypotéku za příznivých podmínek, jste na správném místě. Dnes se podíváme nejen na změny, které přinesou nové hypotéky, ale také vám poradíme, jak si poradit s končící fixací a refinancováním úvěru.

Hypotéky zpřísňují a úrokové sazby rostou

Vzhledem k rostoucí inflaci přikročila koncem listopadu Česká národní banka (ČNB) ke zvýšení základní úrokové sazby na 2,75 %; jen o měsíc později už se toto číslo vyšplhalo o další procentní bod na 3,75 %. Z tohoto rostoucího trendu je zřejmé, že se růst úrokové sazby jen tak nezastaví – právě naopak. Odborníci odhadují, že co nevidět úroková sazba v rámci českých bank přeskočí čtyři procenta. 

V praxi to znamená především to, že se musíme připravit na dražší půjčky na bydlení. Na pozoru by se měli mít nejen noví zájemci o hypotéku, ke kterým budou banky při posuzování bonity mnohem přísnější, ale také klienti, kterým končí doba fixace a budou muset s bankou vyjednat nové podmínky.

Konec fixace ve znamení boje o procenta

Právě lidé, kteří sjednali hypotéku za výhodných podmínek, ale co nevidět jim skončí fixace, se musí připravit i na méně příznivé scénáře, a to především na úpornou bitvu o procenta. Banky bez výjimky nabídnou klientům horší podmínky, a to až v řádech procent, která znamená měsíčně až několik tisíc korun navíc.

Pokud se právě nacházíte na konci fixace, především začněte řešit refinancování včas a srovnejte nabídky více poskytovatelů. Vzhledem k pochmurným predikcím se také může vyplatit refinancovat úvěr ještě před skončením fixace, tedy dříve, než ceny úvěrů dále porostou.

Sjednani Hypoteky
Zdroj: Pexels.com

Čekejte růst cen

Pokud vás koupě nemovitosti teprve čeká, připravte se zejména na růst cen nemovitostí, a to nejen v Praze, ale také na Moravě. Ačkoliv růst cen díky sníženému zájmu o hypotéky zpomalí, rozhodně nezastaví.

Vyhněte se investicím do bytů před rekonstrukcí

Rostoucí ceny nemovitosti vás možná lákají k pořízení levnějšího bytu před rekonstrukcí. Ten vás však může stát větší částku než byt v dobrém stavu – vzhledem k nedostupnosti některých surovin totiž skokově zdražují i stavební materiály a mimo jiné také elektřina.

Sázka na nájemní bydlení

V situaci, kdy řada lidí na hypotéku, potažmo vlastní byt či dům, jednoduše nedosáhne, je třeba očekávat vlnu zájmu o nájemní bydlení. To však neznamená, že bychom se mohli těšit na prudký pokles cen. Ačkoliv je u nás vlastní bydlení vnímání jako určitá forma zajištění na stáří, podnájemní byt poskytuje celou řadu výhod – například se vyhneme starostem a četným investicím, které s vlastním bydlením souvisí.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *