5 věcí, které musíte vědět o nových hypotékách
Obsah
Době levných hypoték odzvonilo a přichází čas zvyšování úrokových sazeb, čímž se nám půjčka na bydlení může pěkně prodražit. Pokud chcete vědět, na co se připravit, a navzdory situaci sjednat hypotéku za příznivých podmínek, jste na správném místě. Dnes se podíváme nejen na změny, které přinesou nové hypotéky, ale také vám poradíme, jak si poradit s končící fixací a refinancováním úvěru.
Hypotéky zpřísňují a úrokové sazby rostou
Vzhledem k rostoucí inflaci přikročila koncem listopadu Česká národní banka (ČNB) ke zvýšení základní úrokové sazby na 2,75 %; jen o měsíc později už se toto číslo vyšplhalo o další procentní bod na 3,75 %. Z tohoto rostoucího trendu je zřejmé, že se růst úrokové sazby jen tak nezastaví – právě naopak. Odborníci odhadují, že co nevidět úroková sazba v rámci českých bank přeskočí čtyři procenta.
V praxi to znamená především to, že se musíme připravit na dražší půjčky na bydlení. Na pozoru by se měli mít nejen noví zájemci o hypotéku, ke kterým budou banky při posuzování bonity mnohem přísnější, ale také klienti, kterým končí doba fixace a budou muset s bankou vyjednat nové podmínky.
Konec fixace ve znamení boje o procenta
Právě lidé, kteří sjednali hypotéku za výhodných podmínek, ale co nevidět jim skončí fixace, se musí připravit i na méně příznivé scénáře, a to především na úpornou bitvu o procenta. Banky bez výjimky nabídnou klientům horší podmínky, a to až v řádech procent, která znamená měsíčně až několik tisíc korun navíc.
Pokud se právě nacházíte na konci fixace, především začněte řešit refinancování včas a srovnejte nabídky více poskytovatelů. Vzhledem k pochmurným predikcím se také může vyplatit refinancovat úvěr ještě před skončením fixace, tedy dříve, než ceny úvěrů dále porostou.
Čekejte růst cen
Pokud vás koupě nemovitosti teprve čeká, připravte se zejména na růst cen nemovitostí, a to nejen v Praze, ale také na Moravě. Ačkoliv růst cen díky sníženému zájmu o hypotéky zpomalí, rozhodně nezastaví.
Vyhněte se investicím do bytů před rekonstrukcí
Rostoucí ceny nemovitosti vás možná lákají k pořízení levnějšího bytu před rekonstrukcí. Ten vás však může stát větší částku než byt v dobrém stavu – vzhledem k nedostupnosti některých surovin totiž skokově zdražují i stavební materiály a mimo jiné také elektřina.
Sázka na nájemní bydlení
V situaci, kdy řada lidí na hypotéku, potažmo vlastní byt či dům, jednoduše nedosáhne, je třeba očekávat vlnu zájmu o nájemní bydlení. To však neznamená, že bychom se mohli těšit na prudký pokles cen. Ačkoliv je u nás vlastní bydlení vnímání jako určitá forma zajištění na stáří, podnájemní byt poskytuje celou řadu výhod – například se vyhneme starostem a četným investicím, které s vlastním bydlením souvisí.