nemovitosti

|

Jak vybrat pojištění nemovitosti?

Asi se shodneme, že pojištění je nedílnou součástí vlastnictví nemovitosti. Samotný výběr pojištění má však svá specifika, která bychom neměli brát na lehkou váhu. Jak tedy vybrat pojištění nemovitosti tak, abychom se vyhnuli nepříjemnostem v případě pojistné události? 

Znáte rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti?

Přestože řada lidí považuje tyto dva termíny za synonyma, jedná se o dva různé druhy pojištění. Pojištění nemovitosti se vztahuje na pevné části nemovitosti, tedy například stěny, stropy, střechu nebo podlahy, případně také garáž a další stavby náležící k pojištěné nemovitosti. Naopak pojištění domácnosti se vztahuje pouze na vnitřní vybavení, jako je domácí elektronika či kuchyň. Na rozdíl od pojištění nemovitosti můžeme pojištění domácnosti uzavřít i v okamžiku, kdy nejsme majiteli domácnosti, ve které bydlíme. 

pojištění nemovitosti
Zdroj: Unsplash.com

Zvolte dostatečný rozsah rizik

Při samotném výběru konkrétní pojistky se zaměřte v prvé řadě na rizika, na které se pojistka vztahuje. V ideálním případě by měla zahrnovat všechna rizika, která vaší nemovitosti reálně hrozí. Obvykle se jedná o krytí škod vzniklých následkem:

  • přírodních živlů (povodeň, záplavy, sníh, požár, výbuch, sesuv půdy apod.),
  • krádeže,
  • havárie elektroinstalace nebo vodovodního potrubí.

Pokud jste si však vědomi dalších rizik, které by mohly vaší nemovitosti potenciálně hrozit, nezapomeňte zvolit takovou pojistku, která je zahrnuje. 

Pozor na výši pojistné částky

Dalším důležitým kritériem při výběru pojistky je výše pojistné částky. Ta představuje sumu, kterou nám v případě pojistné události bude pojišťovna schopna vyplatit. Její výše se odvíjí především od ceny pojištěné nemovitosti, která je obvykle stanovena odborným odhadem. Podvádět se rozhodně nevyplácí – pokud se pokusíte ušetřit na pojistném a udáte nižší hodnotu nemovitosti, než jaká skutečně je, v případě pojistné události na to doplatíte výrazně nižší vyplacenou částkou.

Na pověsti pojišťovny záleží

V neposlední řadě je dobrým ukazatelem také pověst pojišťovny, u které se chystáte pojistit, mezi jejími klienty. Důležitým prvkem je například to, jak rychle pojišťovna reaguje, jakým způsobem probíhá nahlašování pojistné události či zda je celý proces urychlen používání moderních způsobů komunikace. Vhodné je také srovnat nabídku více pojišťoven pomocí internetových srovnávačů.

Na co si dát při sjednávání pojištění pozor?

Než tedy podepíšete pojistnou smlouvu, nezapomeňte si zkontrolovat následující body:

  • maximální pojistná částka,
  • nastavení limitů,
  • výluky (situace, na které se pojistka nevztahuje),
  • délka pojištění,
  • četnost plateb (ročně, půlročně, čtvrtletně…)
  • rizika, na které se vztahuje,
  • možnosti výpovědi pojištění.
5/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *