Prodej Nemovitosti S Hypotekou

|

Jak prodat nemovitost s hypotékou

Prodej nemovitostí je velké téma. Situace na trhu majitelům nechtěných příbytků opravdu hraje do karet, a tak se nelze divit tomu, že se většina z nich rozhodla bytové jednotky nebo rodinné domy, jež jsou pomyslným břemenem na jejich zádech, předat jinému majiteli. Někdo však při tomto svém plánu naráží na překážku zvanou hypotéka, která jim v hlavě probouzí otázku – jde vůbec prodat nemovitost s hypotékou? A pokud ano, jak?

Hypotéka = závazek na mnoho let

Není tajemstvím, že hypotéka je závazkem na celou spoustu let. Žádá se o ni v případě, že se nemovitost kupuje, že se rekonstruuje, nebo když se prahne po pozemku, na kterém se vysněné obydlí za pár měsíců postaví. Jak je to ale v případě, kdy je hypoteční úvěr už čerpán a spadá na nemovitost, kterou se její majitel rozhodne prodat? Je vůbec možné prodat dům nebo byt, který je hypotékou zatížen?

Zprvu je třeba konstatovat, že to možné je. Nejedná se dokonce ani o nijak výjimečnou situaci, ke které by na trhu prakticky nedocházelo. Právě naopak – situace je opravdu obvyklá. Aby k prodeji došlo, je ze všeho nejdříve zapotřebí zařídit několik věcí.

Kroky, které se musí podniknout ze všeho nejdříve

Než se vůbec předá nemovitost zatížená hypotékou budoucímu majiteli, je zapotřebí zajistit vyčíslení zbývající dlužné částky bankou. A případně se s ní musí současný majitel domluvit na prodeji nemovitosti (vyžádá si tedy její souhlas). Stejně jako není neobvyklý prodej bytů či domů zatížených zmiňovaným úvěrem, není také výjimkou, že se v podmínkách pro čerpání hypotéku nachází zákaz zcizení, který zakazuje majitelům převádět danou nemovitost bez souhlasu bankovní společnosti. 

Zmiňované vyčíslení ani souhlas s prodejem nejsou věci, nad kterými by banka ohrnovala nos. Většinou dokonce obě náležitosti vyhotoví velice rychle v jednom dokumentu. 

Nemovitost S Hypotekou
Zdroj: Pexels.com

Způsoby, jak nemovitost zatíženou hypotékou prodat

Když máte vyřešené první kroky, bez kterých k prodeji nemovitosti s hypotékou dojít nemůže, nabízí se otázka, jaké způsoby zvolit. Existuje jich totiž víc než dost. Nejčastěji se však volí takzvaný převod zástavního práva na jinou nemovitost, kdy banka ono zástavní právo převede na jinou vaši nemovitost v majetku. Musí být dodržené ale to, že má nová nemovitost stejnou hodnotu, jakou měla ta první. 

Nebo se podstoupí následující – kupující s sebou vezme také závazek splatit zbytek hypotečního úvěru. Mluvíme tedy o způsobu převzetí aktuální hypotéky zájemcem o koupi. V tomto případě je to především na vzájemné komunikaci prodávajícího s kupujícím, banka si poté jen ověří bonitu stejně, jako si ji ověřovala u původního majitele nemovitosti. 

V neposlední řadě se také nabízí možnost splatit zbývající dlužnou částku hypotéky kupujícím najednou, ovšem v tomto případě nesmíme zapomenout na riziko hrazení smluvní pokuty za předčasné splacení, pokud se ve smlouvě mezi vámi a bankou tato položka nachází.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *