Proč si pojistit domácnost
Obsah
Ať už žijete menším rodinném domku na předměstí, nebo v bytové jednotce v nejvyšším patře panelákového domu, v každém případě vám hrozí jisté nemilé scénáře. Výbuch plynu, potopa nebo podobné události si s vaší domácností mohou negativně pohrát. I proto je důležité mít pojištěnou domácnost. Ano, je to sice výdaj navíc co měsíc, na druhou stranu budete mít jistotu, že pokud k něčemu podobnému dojde (a ano, stává se to velice často), získáte alespoň nějakou finanční kompenzaci, která se v daný moment bude hodit.
Jaká je hodnota vašeho majetku?
Pojištění domácnosti přichází v potaz v každém případě, ať už je hodnota vašeho majetku jakákoli. Prakticky nikdo nechce přijít o střechu nad hlavou, nebo o vybavení, do kterého se daly tisíce. Je ale logické, že lidé mající dům větší nebo zařízení dražší, nebudou při sjednávání pojistky šetřit či hledat tu nejvýhodnější nabídku.
Hodnota majetku ale také určí, proti všemu se chcete pojistit. Pojištění domácnosti může být různorodé a může se vztahovat na různé černé scénáře. Zatímco některé pojištění se může vztahovat pouze na povodně, jiné na jinou přírodní katastrofu. Zhodnoťte tedy, které je pro vás ideální nebo jestli potřebujete vše, co vám pojišťovák nabídne. Byt v nejvyšším patře panelákového domu se pravděpodobně nebude zajímat o pojištění proti povodním, ale naopak výbuch plynu či zkrat elektřiny ho bude zajímat.
Pojištění bytu se vyplácí vždycky
Proč si pojistit domácnost? Jednoduše proto, aby bylo vybavení bytu, věci, osobní potřeby i stavební součásti přiléhající k obydlí chráněny proti nebezpečím, ať už máme na mysli zmiňované živelné, respektive přírodní katastrofy, nebo vandalismus či odcizení věcí. Škody mohou vzniknout z mnoha důvodů a pojistka na různé scénáře myslí.
Jak tedy z textu vyplývá, pojištění může být i proti krádežím v době, kdy budete třeba na dovolené. V této době totiž je větší riziko, že zloději vyloupí vaši nemovitost.
Proti čemu se tedy pojistíte?
Proč si pojistit domácnost tedy víme. Je to jakási ochrana i jistota, že v případě naplnění zmiňovaných scénářů získáme od pojišťovny alespoň nějakou finanční kompenzaci, která nám umožní postavit se znovu na nohy. Je ale důležité, abychom věděli, proti čemu jsme vlastně pojištěni. Mnozí lidé nemají ani zdání o tom, na co konkrétního se jim pojistka vztahuje.
Proto předtím, než podepíšete smlouvu, se ujistěte o tom, jakou pojistku vlastně uzavíráte. Ať se vyvarujete tomu, že byste šli nahlásit pojistnou událost, ovšem ve skutečnosti byste na náhradu škod neměli právo.
Nezapomínejte ani na pravidelnou aktualizaci smluv. Pojistitelé se mění, stejně tak se mění i vaše potřeby, proto sledujte jejich nabídku a v případě potřeby či zjištění, že se nabízí smlouva pro vás atraktivnější, neváhejte tu původní obměnit.