domácnost

|

Poradíme vám, jak vybrat pojištění domácnosti

Ať už bydlíte v nájmu či ve vlastním, vhodným krokem je pojištění domácnosti, díky kterému se nemusíte bát o svůj majetek a zařízení bytu. Výběr nejvhodnější pojistky však doprovází řada kritérií, na které se podíváme v následujících řádcích.

Co je pojištění domácnosti?

Pojištění domácnosti se vztahuje na veškeré vybavení bytu či domu. Na rozdíl od pojištění nemovitosti můžeme domácnost pojistit i v případě, že nejsme majiteli bytu či domu, ve kterém bydlíme – vyplatí se tedy i nájemníkům, zejména v situaci, kdy je byt zařízen dražším nábytkem a vybavením.

moderní domácnost
Zdroj: Unsplash.com

Dejte pozor na limity

Hlavním kritériem při uzavírání pojistky by měly být především limity, tedy maximální částky, které budou vyplaceny v případě pojistného plnění. Pro jejich správné určení je nezbytné znát hodnotu zařízení domácnosti. 

Každá pojistka se však může lišit v tom, jak definuje ceny vyplacené v pojistném plnění. Některé pojistky operují s tzv. novou cenou, tedy cenou, za jakou můžeme pojištěnou věc v současné době koupit. Setkat se však můžeme i s tzv. obecnou cenou, tedy cenou, za jakou bychom daný předmět aktuálně prodali, či časovou cenou, tedy hodnotou, jakou měla daná věc před uzavřením pojistky. 

Nepodceňujte správné nastavení výše pojistné částky

Pokud zvažujete, že si snížíte cenu pojistky uvedením nižší hodnoty majetku, než jaká je ve skutečnosti, raději si to rozmyslete. Tzv. podpojištění je totiž penalizováno. Nejen, že při pojistném plnění vám bude vyplacena nižší částka, která nemusí stačit na koupení nových věcí, ale pojišťovna může v rámci penalizace toto částku dále krátit.

Zkontrolujte rizika

Kromě výše pojistné částky se soustřeďte také na zvolení škod, na které se potřebujete pojistit, a to s ohledem na vaši konkrétní situaci. Pokud bydlíte v bytě, pojištění proti povodním bude asi zbytečné, naopak se pojistěte proti škodám z vytopení sousedy apod. Zvažte, jaká reálná rizika vaší domácnosti hrozí, a jaká by naopak jen zbytečně zvyšovala cenu vaší pojistky.

Nezapomínejte pojistku aktualizovat

Jelikož se zařízení domácnosti často mění, je třeba pojistku pravidelně aktualizovat, ideálně jednou za dva roky. Stejně jak při uzavírání pojistky je potřeba znovu projít veškeré zařízení bytu či domu a spočítat jeho aktuální hodnotu. To se však týká nejen nového nábytku, ale třeba i rekonstrukce kuchyně či koupelny. Stejně tak nezapomeňte pojistku aktualizovat i v případě, že jste nějaké zařízení (například televizi) prodali, díky čemuž se sníží cena pojistky.

Jak vybrat nejlepší pojištění domácnosti?

Pro výběr toho nejlepšího pojištění vyzkoušejte internetové srovnávače, které vám nabídnou přehledné srovnání různých pojišťovacích produktů. Zejména v případě, že zvolíte některý z předem připravených balíčků, však dejte pozor na potřebné druhy škod.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *