Vypocet Ceny Nemovitosti

|

Jak ocenit nemovitost: postup odhadu ceny

S rostoucí poptávkou po nemovitostech roste také počet kupujících. Vždyť kdy jindy prodat nemovitost než v momentu, kdy bytovou jednotku nebo rodinný dům můžete nabízet za vyšší cenu, než za jakou jste ji původně chtěli prodat? Někteří si však právě s naceňováním nemovitosti nevědí rady. Na bedrech jim leží závaží v podobě nevyužívané nemovitosti a oni si nejsou jistí tím, jaká cena je adekvátní. Pojďme si proto prozradit, jak ocenit nemovitost.

Pozvěte si odborníky

Koupe Domu Navod Jak Na to

Naceňování nebo oceňování nemovitosti není něco, co by mohl udělat každý. Nejvyšší odbornost v tomto případě mají soudní znalci, kteří vydávají (prakticky jako jediní) znalecký posudek. Jelikož jsou jejich ceny poměrně drahé, většina lidí si povolává do akce odhadce v podobě živnostníka, který je na toto specializován. Jeho služby jsou levnější, navíc pokud se nejedná o prodej nemovitosti při rozvodu, plně to dostačuje. Člověk si při běžném prodeji z běžných důvodů potřebuje jen ujasnit, v jakých cifrách se může kupní nabídka pohybovat, což s pomocí živnostníka zaměřujícího se na odhady zjistí.

Případně se také nabízí možnost pozvat si odborníky z realitních kanceláří (Jak vybrat spolehlivou realitku), pokud se rozhodnete s některou pracovat. Co se týče ceny jejich poskytovaných služeb, je to různorodé – někdo si za služby účtuje, jiný nabízí odhad ceny nemovitostí zdarma.

Porovnávací metoda je nejčastěji využívaná

Při oceňování nemovitosti se využívá několik metod, ovšem tou nejčastější je takzvaná porovnávací metoda, kdy má odhadce nějakou vypočítanou cenu a porovnává ji s cenami podobných objektů ve stejné lokalitě. Velkou roli tedy hrají průměrné kupní ceny v daných městech, městských čtvrtích.

Vedle porovnávací metody nedají mnozí dopustit také na takzvanou výnosovou metodu, která se používá v případě investičních nemovitostí čili u budoucích pronájmů. Pokud by mělo dojít k techničtějšímu posouzení nákladů na stavbu nemovitosti, přednost se zase dává metodě nákladové.

Co všechno má na cenu nemovitosti vliv?

Draha Nemovitost

Rozdílné ceny nemovitostí na trhu mnohým nenechají spát. Dotazujeme se například, jak je možné, že byt o stejné dispozici je někde dražší a jinde levnější. V tomto případě nelze házet všechny byty do jednoho pytle, ani bytové jednotky stejných dispozic. Na cenu nemovitostí má totiž rovnou několik věcí zásadní vliv. 

Obecně platí, že čím prostornější nemovitost, tím vyšší cena. Do výměry se započítávají také terasy nebo lodžie, nejen obytné prostory bytu či domu. Samozřejmě je vždycky i důležité říct, jaké ty pokoje jsou. Jsou neprůchozí? A je toaleta oddělena od koupelny? A jak je na tom kuchyňský kout – součástí obýváku nebo oddělenou místností v domě?

A samozřejmě se zhodnocuje stav oken, elektroinstalace, dopravní dostupnost, občanská vybavenost v okolí nebo chystané projekty v okolí či to, jestli je nutná rekonstrukce nebo už je po ní.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *