Jaký je rozdíl mezi nájmem a podnájmem?
Obsah
Přestože se může zdát, že se jedná o totéž, opak je pravdou. Nájem a podnájem se od sebe liší hned z několika hledisek, a to především v oblasti práv nájemníka. A jaké jsou hlavní rozdíly?
Jak se od sebe liší nájem a podnájem?
Přestože v obou případech uzavíráme smlouvu, v každém případě s jinou osobou. Zatímco v případě nájmu uzavíráme nájemní smlouvu přímo s vlastníkem bytu či domu, v případě podnájemní smlouvy uzavíráme smlouvu s nájemcem. To je typické například pro bytová družstva, kdy nejsou byty v osobním vlastnictví – nájemce tak často z bytu, který nám pronajímá, vlastní jen družstevní podíl.
Co potřebujeme k uzavření smlouvy?
Zatímco k uzavření nájemní smlouvy potřebujeme pouze souhlas majitele, v případě podnájmu je kromě podpisu nájemce potřeba také povolení majitele/družstva. To má na vyjádření jeden měsíc a jeho souhlas by měl být jednou z příloh podnájemní smlouvy. Jiná situace nastává, pokud nájemník užívá nemovitost spolu s podnájemníkem – v tomto případě není podle poslední úpravy zákoníků potřeba souhlas majitele bytu. Tato situace je typická například při spolubydlení.
Výhody a nevýhody podnájmu
Hlavní rozdíl mezi podnájem a nájmem je fakt, že podnájemník jednoduše není tolik chráněn občanským zákoníkem jako nájemník. Z toho důvodu majitelé často přistupují k podnájmu i v případě, že se nejedná o byt v družstevním vlastnictví. V praxi to znamená především to, že podnájemníkovi může být smlouva vypovězena bez udání důvodu, a to dokonce ze dne na den. Problém může nastat také s nahlášením trvalého bydliště, které musí na úřadě schválit majitel (ne nájemce).
Výhody a nevýhody nájmu
Téměř vše výše uvedené patří naopak mezi výhody nájemného bydlení. Majitel bytu nás v případě uzavření nájemní smlouvy nemůže vyhodit z bytu bez udání důvodu. Mezi ty patří například neplacení nájemného a nákladů déle než tři měsíce, závažné poškození nemovitosti, působení obtíží majiteli či sousedům nebo neoprávněné užívání bytu.
Mezi další výhody nájmu patří také skutečnost, že v nájemní smlouvě nesmí být zakázáni domácí mazlíčci, krátkodobé i dlouhodobé návštěvy či například kouření uvnitř. Na druhou stranu majitel nemá povinnost prodlužovat nájemníkovi smlouvu či může požadovat vyšší vratnou kauci.
Jak zjistit, kdo je majitelem nemovitosti?
V obou případech je vhodné si před uzavřením smlouvy ověřit, kdo je skutečným majitelem pronajímaného bytu či domu. Toho můžeme dohledat pomocí listu vlastnictví na katastrálním úřadě či v online katastru nemovitostí.