Jak koupit byt nebo dům
Obsah
Zatímco někdo prahne po prodeji nemovitosti, která mu leží na bedrech, jiní zase touží dům koupit. Ať už chcete rodinný domek na předměstí, kam budete zvát své sousedy na letní grilování, nebo prahnete po bytové jednotce sídlící v nejvyšším patře panelákového domu, pojďme si prozradit, jak na to. Koupě nemovitosti je totiž pro mnohé něčím zcela neznámým, při čem se, bohužel, mohou značně napálit.
Nejdříve analyzujte své vlastní potřeby
Klíčem k úspěšné koupi nemovitosti je především analýza sebe a svých vlastních potřeb. A i když se to člověku podaří (ujasnit si, po čem vlastně touží), spěje to ke spokojenému životu v dokonalé domácnosti. Proto ještě předtím, než začnete pátrat a procházet jednotlivé inzeráty na internetu, zeptejte se sami sebe na to, jak velkou nemovitost chcete mít, co vyžadujete od lokality, ve které se budoucí bydlení bude nacházet, nebo jaká je hraniční částka, kterou jste ochotní za dům nebo byt zaplatit.
Pokud chcete koupit nemovitost se svou drahou polovičkou, nad ujasňováním potřeb si sedněte společně. Pravděpodobně se bude jednat o společný závazek, tak ať jsou spokojené obě strany, nejen jedna z nich.
Pusťte se do vyhledávání
Máte stanovené podmínky týkající se toho, jak by měl kupovaný byt nebo dům vypadat či kde by se měl nacházet? Je načase se pustit do vyhledávání ideální nemovitosti. I když se z mnoha důvodů vyplácí požádat realitní kancelář, někdy to lidé chtějí zkusit svépomocí. Realitní portály jsou jim ostatně otevřené, tak proč to svépomocí nezkusit.
Aby vám však nejatraktivnější nabídky neunikly, vyplatí se nastavit si takzvaného hlídacího psa. Jedná se o notifikaci, která vám dá vědět prakticky ihned, že se do nabídky přidala nemovitost, která odpovídá vašim požadavkům a preferencím.
O ceně lze vždycky vyjednávat
Že jste našli tu pravou nemovitost, ale kupní cena vám přijde až příliš vysoká? Součástí manuálu Jak koupit dům nebo byt je také vyjednávání o ceně. I když ne všichni mají tuto schopnost, každý to může zkusit a třeba se mu podaří snížit pořizovací cenu aspoň o sto tisíc korun.
Když ale budete vyjednávat o ceně, respektive když se na prohlídce budete o ceně informovat, měli byste mít po ruce rezervační smlouvu. Jedná se o dokument, který zajistí, aby se vámi zvolená a často vysněná nemovitost nenabízela dál. Jinými slovy je to taková pojistka toho, že si hypoteční úvěr nesjednáte zbytečně.
Je dobré pozvat technika
Než se však rozhodnete opravdu složit požadovanou částku, vezměte s sebou také technika do vysněného příbytku. I když se nemovitost tváří na první pohled dokonale a i když se tak tváří i prodávající, pravda může být někde jinde. A třeba se zjistí, že nemovitost trápí problémy, které sice nejsou nějak závažné nebo nejsou důvodem, proč ji nekoupit, ale mohou razantním způsobem snížit její pořizovací cenu. Obzvlášť si dejte pozor na energetickou náročnost budovy. Napovědět by vám mohl energetický štítek.