Dan Z Prodeje Nemovitosti

Jak prodat nemovitost a vyhnout se platbě daně

Prodej nemovitosti je téma, které je na programu dne nejednoho člověka. Poptávka po bytových jednotkách nebo rodinných domech je doslova obrovská, což znamená jediné – možnost navýšit kupní cenu prodávané nemovitosti. Holt, nabídka reaguje na aktuální poptávku, která je pro prodávající víc než skvělá. Jen teda ty daně – ty se člověku nechtějí platit. Existuje způsob, jak nemovitost prodat a platbě daně se vyhnout?

Rozhodnutí, které nevyplyne ze dne na den

Pokud se opravdu rozhodneme prodat nemovitost, pravděpodobně to není záležitost jednoho nebo dvou dnů. Není to rozhodnutí, ke kterému dojde během minuty, je to promyšlený krok, kterému předchází stanovování seznamu pro a proti. 

TIP: Na co si dát pozor při prodeji nemovitosti

Nakonec však inkasování příjmu čili nějakých peněz za prodávanou nemovitost vyhraje. A jelikož se jedná o příjem, musí být z logiky věci zdaněn. Základem pro výpočet daně je takzvaný realizovaný zisk, což je rozdíl mezi kupní a prodejní cenou. Čili pokud kupujeme nemovitost za dva miliony a prodáváme ji za čtyři, realizovaný zisk jsou dva miliony, které podléhají dani. V případě, že by realizovaných zisk nevznikl, daň se neodvádí. Není z čeho.

Jak Prodat Dum A Nemovitost

Prodej nemovitosti je daněn patnácti procenty

V současné době je prodej nemovitostí daněn patnácti procenty. Není z něj odváděno žádné zdravotní ani sociální pojištění. Pokud se jedná o takzvané solidární zvýšení, výše daně se zvyšuje a dostává se až na třiadvacet procent. 

Příjmy jsou v některých případech od daně osvobozeny

Ovšem stejně jako prakticky ve všem, i v tomto případě existují jisté výjimky, které realizovaný zisk nedaní. Abyste mohli některou z výjimek využít a vyhnout se tak platbě daně, musíte být fyzickou osobou – nepodnikatelem. V takovém případě se vás týkají daňové nebo také jinak řečeno časové testy – to znamená, že pokud jste koupili nemovitost do konce prosince roku 2020 a držíte ji po dobu pěti let, respektive už uběhlo pět let od jejího nabytí, daň z příjmu se neplatí. Pokud jste získali nemovitost až později, časový test je stanoven na deset let.

Dvouleté bydlení jako další výjimka

Nejen díky časovému testu nemusíte platit daně. Nabízí se ještě takzvané dvouleté bydlení, které je druhým způsobem, jak se vyhnout placení daní. V tomto případě není nutností mít na dané adrese nemovitosti trvalé bydlení, ovšem musíte jinak prokázat, že jste v ní bydleli alespoň po dobu dvou let před jejím prodejem. Pokud se tato skutečnost prokáže (třeba doložením účtu na energie nebo telefon), jste od daně z příjmů prodeje daného objektu také osvobozeni.

Uspokojíte své vlastní potřeby?

Nabízí se ještě třetí možnost, jak daň neplatit, a to taková, že příjmy z prodeje využijete k uspokojení vlastní bytové potřeby, a to do jednoho roku od prodeje. Pokud prokážete, že vynaložené peníze dáte na zajištění vlastního bydlení, daň odvádět nebudete muset.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *