Nákup bytu

Na co si dát pozor při koupi bytu

Koupě bytu rozhodně není záležitost, kterou bychom mohli brát na lehkou váhu. Na cestě k podepsané smlouvě na nás čeká několik nástrah, na které bychom se měli dopředu dostatečně připravit. Pokud kupujete svůj první byt a zatím příliš zkušeností s nákupem nemovitostí nemáte, jste na správném místě. Přinášíme vám několik praktických rad, na co si dát pozor při koupi bytu.

Nepodceňujte skutečný stav bytu

Možná jste se do bytu zamilovali při prvním pohledu na inzerát zveřejněný majitelem či realitní kanceláří. Je však třeba nezapomínat na to, že majitel i realitní agent se snaží nemovitost prodat. To v praxi znamená, že se snaží, aby působila na potenciální zájemce pozitivním dojmem. 

V prvé řadě si ověřte, jaká je skutečná velikost bytu. Možná vás nalákaly právě štědré rozměry, bohužel vás může po koupit čekat nepříjemné zjištění, že v hodnotách uváděných původním majitelem byl zahrnut například sklep či balkón. 

Kromě velikosti bytu je nezbytné také ověřit technický stav bytu, a to i v případě, že původní majitel tvrdí, že byt prošel rekonstrukcí. Při prohlídce věnujte pozornost nejen plísním, prasklinám či stavu kuchyně, ale v ideálním případě si pozvěte odborníka. Ten zkontroluje například stav rozvodů, stoupaček, koupelny či zateplení. Na rozdíl od vás odborník v mnoha případech dokáže odhalit skryté vady, které by se mohly projevit až po delší době užívání bytu. A vězte, že najmutím odborníka si ušetříte nejenom vleklé starosti, ale také další výdaje.

Nákup nemovitosti
Zdroj: Depositphotos.com

Pozor na právní stav bytu

Kromě technického stavu je velice důležitý i ten právní. Ten se týká především vlastníka a způsobu, jakým byt získal. Vše potřebné se dozvíte z listu vlastnictví, který vám prozradí například i to, zda se jedná o bytový prostor, či zda se k němu nevážou exekuce či zástava. List vlastnictví naleznete v katastru nemovitostí. Od samotného majitele zjistěte především případné nedoplatky na energiích.

A co rezervace?

Rezervace není před koupí bytu nijak ojedinělou praktikou. Nikdy ji však neuzavírejte pouze s realitkou – vždy by měla být mezi třemi stranami, tedy vámi, realitní kanceláří a majitelem (respektive vámi a majitelem v případě, že kupujete byt bez realitky). Pokud uzavřete rezervační smlouvu bez majitele, může se stát, že rezervaci jednoduše nedodrží.

Zkontrolujte smluvní dokumentaci

V neposlední řadě se vyplatí nechat zkontrolovat veškerou smluvní dokumentaci advokátem. Možná se vám to v případě nákupu přes realitní kancelář zdá zbytečné, vyhnete se tak však celé řadě možných právních sporů a nesrovnalostí v budoucnu.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *